Karadeniz’in Kalorisiz Tatları

Karadeniz’in eşsiz tatları ile yaza sağlıklı bir vücuda sahip olarak girmek hepimizin hayalidir. Bunun için hazırlıklara çoğu zaman kış mevsiminden başlarız ve fazla kilolardan kurtulup sağlıklı beslenmek için kalori ve kilo takibi yaparız. Bu amaçla sizin için sağlıklı, az kalorili, çok lezzetli ve aynı zamanda pratik Karadeniz tatlarını derledik.

KARALAHANA ÇORBASI

karalahana çorbasıKaradeniz’in eşsiz lezzetlerinden biri olan karalahananın çorbası da oldukça lezzetli ve kalorisi düşük yiyecekler içerisinde yer almaktadır. Doğal mısır unu ve iç yağı ile tam anlamıyla enfes çorbayı sofralarınızda bulundurabilirsiniz.

Doyurucu bir çorba olması ve vücuttaki ödemleri söktürmesi diyete başlayanlar için oldukça idealdir. Ayrıca karalahananın C vitamini deposu olduğu, bazı kanser türlerinde tümörlerin ilerlemesini önlediği, erken yaşlanmayı önlediği ve göz sağlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Karalahananın yanında iç yağının faydalarını da yabana atmamak gerek. Felç, titreme, yel, siyatik, romatizma gibi rahatsızlıkları önlediği bilinmektedir.

 

HAMSİ BUĞULAMA

Karadeniz tatlarını düşününce hamsi akla ilk sırada gelen yiyeceklerdendir. Hamsinin her türlü yemeğini yapmak mümkündür. Izgarası, tavası, fırınlanmış olanı, hamsili pilav gibi. Yaz aylarında tüketilmek istenirse hamsi buğulaması oldukça lezzetli ve yapacağınız diyete de son derece uygundur. Faydalarına gelecek olursak hamsinin bol miktarda iyot içerdiği ve bu sebeple özellikle çocuklarda zeka gelişimini desteklediği bilinmektedir. Protein ve Omega-3 deposudur ve kalp dostudur. Bu sağlıklı, lezzetli ve pratik Karadeniz yemeği diyetinize son derece uygundur.

KARALAHANA DİBLESİ

Diyet yapmaya karar verdiniz ve canınız Karadeniz yemeği istiyorsa karalahana diblesi sizin için önerebileceğimiz kalorisi düşük ve lezzetli bir yiyecektir. Eğer karalahanayı daha önce hiç bu şekilde yememiş biriyseniz bu yöresel Karadeniz yemeğine bayılacaksınız. Biz yine de ufak bir tavsiye de bulunalım. İçerisine koyulan pirinç miktarını az tutarsanız diyetinize daha uygun hale getirmiş olursunuz.

AKÇAABAT KÖFTESİ

akçaabat köfte

Kimi zaman kalori takibi yaparken sadece sebze yemekleri yememiz gerekir gibi bir algıya kapılıyoruz. Ancak sebzelerin yanında protein ihtiyacımızı da yeterli seviyede karşılamamız gerekiyor. Ve bu konuda bir porsiyon köfte protein açısından vücudumuzun günlük ihtiyacını karşılayacak önemli bir yiyecektir.

Biz de bu yazıda köfte deyince akla ilk gelen Karadeniz’in meşhur Akçaabat köftesini eklemesek olmazdı. Yağda değil de ızgarada yapılıyor olması tabii ki diyet yapanlar için daha uygun olacaktır. Yolunuz bir gün Trabzon’a düşerse bu eşsiz Karadeniz yemeğini mutlaka yerinde sıcak sıcak yemenizi öneririz.

PEPEÇURA

Listemizde bir tatlı olmadan olur mu ? Doğu Karadeniz bölgesini ziyaretinizde yiyip de tadı damağımızda ama adı aklımızda kalmayan tatlısı pepeçura.

Muhallebiye farklı bir boyut katılmış ve meyve ile nasıl muhallebi yapılır sorusunun en güzel ve en tatlı cevabı olsa gerek pepeçura. Doğu karadeniz bölgesinde yetişen kara, hoş kokulu üzümlerin suyuyla hazırlanır. Mısır nişastasını ölçüsünde kullanırsak tam bir enerji ve sağlık deposu olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Yolunuz Doğu Karadeniz bölgesine düştüğünde ilk başta aramanız gereken yöresel lezzetler listesinde en üst sıraları zorlamalı.